Commit ce682088 authored by huet's avatar huet

First distribution of Heritage linguistic resources through git

parents
File added
File added
This diff is collapsed.
This diff is collapsed.
<!-- DTD for Sanskrit morphology Author Gerard.Huet@inria.fr -->
<!-- Free format for XML linguistic data interchange, no copyright -->
<!-- Version history
Version 0.1 Date: Aug 15 2003
Version 1.1 Date: Dec 05 2005
Version 1.2 Date: Aug 21 2006
Version 1.3 Date: Feb 19 2008
Version 1.4 Date: Jul 23 2008 - indeclinable forms more informative
Version 1.5 Date: Aug 16 2008 - conditional added
Version 1.6 Date: Dec 26 2008 - injunctive added
Version 1.7 Date: Fev 26 2009 - benedictive added
Version 2.1 Date: Dec 16 2010 - ga.na added, parameterized for SL
Version 2.2 Date: Dec 18 2010 - validated data in SL transliteration
Version 2.3 Date: Dec 20 2010 - renamed SL_skt_morph.dtd
Version 2.4 Date: Jun 05 2012 - added tag avya for avyayiibhaava ifc
Version 2.5 Date: Nov 05 2012 - perif future has voice, gana optional attr
Version 3.1 Date: Nov 22 2013 - proper kridanta structure for participles
Version 3.2 Date: Dec 23 2014 - fix gn attribute of prs consistent with DTD
Version 3.3 Date: Jun 08 2015 - tasil indeclinable taddhitas added
-->
<!-- Transliteration of forms according to Sanskrit Library scheme SL1:
a A i I u U f F x e E o O M ~ H
k K g G N c C j J Y w W q Q R t T d D n p P b B m y r l v S z s h
The generating stem is a form optionally suffixed by a homonymy index #n,
it indexes an entry in the Sanskrit Heritage dictionary.
-->
<!ELEMENT forms (f | pv)*> <!-- list of all inflected forms -->
<!ELEMENT f ((iic | iiv | uf | na | v | pa | ab | iip | vu | avya)*,s)> <!-- inflected form entry -->
<!ATTLIST f form CDATA #REQUIRED>
<!ELEMENT s EMPTY> <!-- lexicon stem or root generating the form -->
<!ATTLIST s stem CDATA #REQUIRED>
<!ELEMENT pv EMPTY> <!-- preverb sequence -->
<!ATTLIST pv form CDATA #REQUIRED>
<!-- gender -->
<!ELEMENT mas EMPTY> <!-- masculine -->
<!ELEMENT neu EMPTY> <!-- neuter -->
<!ELEMENT fem EMPTY> <!-- feminine -->
<!ELEMENT dei EMPTY> <!-- deictic or numeral -->
<!-- number -->
<!ELEMENT sg EMPTY> <!-- singular -->
<!ELEMENT du EMPTY> <!-- dual -->
<!ELEMENT pl EMPTY> <!-- plural -->
<!-- person -->
<!ELEMENT fst EMPTY> <!-- 1 -->
<!ELEMENT snd EMPTY> <!-- 2 -->
<!ELEMENT trd EMPTY> <!-- 3 -->
<!-- case -->
<!ELEMENT nom EMPTY>
<!ELEMENT voc EMPTY>
<!ELEMENT acc EMPTY>
<!ELEMENT ins EMPTY>
<!ELEMENT dat EMPTY>
<!ELEMENT abl EMPTY>
<!ELEMENT gen EMPTY>
<!ELEMENT loc EMPTY>
<!ELEMENT iic EMPTY> <!-- beginning of compound -->
<!ELEMENT iiv EMPTY> <!-- before auxiliary verb -->
<!ELEMENT iip (cj,no)> <!-- beginning of compound from participle -->
<!ELEMENT uf (ind | interj | parti | prep | conj | tasil)> <!-- indeclinable form -->
<!ELEMENT ind EMPTY> <!-- indeclinable - adverb -->
<!ELEMENT avya EMPTY> <!-- right component of avyayiibhaava -->
<!ELEMENT interj EMPTY> <!-- indeclinable - interjection -->
<!ELEMENT parti EMPTY> <!-- indeclinable - particle -->
<!ELEMENT prep EMPTY> <!-- indeclinable - preposition -->
<!ELEMENT conj EMPTY> <!-- indeclinable - conjunction -->
<!ELEMENT tasil EMPTY> <!-- indeclinable - adverbs of manner in -tas -->
<!ELEMENT pa (na,kr)> <!-- participial forms have nominal declension parameters and kridanta generator -->
<!ELEMENT kr (vb)> <!-- kridanta generator has verbal structure -->
<!ELEMENT ab (cj)> <!-- abs in tvaa with conjugation -->
<!ELEMENT vb (cj,no)> <!-- verbal has conjugation and nominal -->
<!ELEMENT vu (cj,iv)> <!-- indeclinable verbal form -->
<!ELEMENT na ((nom | voc | acc | ins | dat | abl | gen | loc),
(sg | du | pl),
(mas | neu | fem | dei))> <!-- noun/adjective with case, number, gender -->
<!ELEMENT np ((sg | du | pl),
(fst | snd | trd))> <!-- number, person -->
<!ELEMENT v (cj,sys,np)> <!-- finite root form has conjugation, system, number and person -->
<!ELEMENT cj (prim | ca | int | des)> <!-- conjugation primary or secondary -->
<!ELEMENT prim EMPTY> <!-- primary -->
<!ELEMENT ca EMPTY> <!-- causative -->
<!ELEMENT int EMPTY> <!-- intensive -->
<!ELEMENT des EMPTY> <!-- desiderative -->
<!ELEMENT sys (prs | pas | tp | pef)> <!-- system is present system, passive system, tense paradigm or periphratic perfect -->
<!ELEMENT prs (md, (para | atma))> <!-- mode and pade -->
<!ATTLIST prs gn CDATA #IMPLIED> <!-- present system has opt gana attribute -->
<!ELEMENT gn (#PCDATA)> <!-- gana is integer between 1 and 11 (denominatives) -->
<!ELEMENT md (pr | ip | op | im)> <!-- mode is present, imperative, optative or imperfect -->
<!ELEMENT pr EMPTY> <!-- present -->
<!ELEMENT ip EMPTY> <!-- imperative -->
<!ELEMENT op EMPTY> <!-- optative -->
<!ELEMENT im EMPTY> <!-- imperfect -->
<!ELEMENT para EMPTY> <!-- parasmaipade -->
<!ELEMENT atma EMPTY> <!-- atmanepade -->
<!ELEMENT pass EMPTY> <!-- passive voice -->
<!ELEMENT pas (md)> <!-- passive system has mode-->
<!ELEMENT tp ((fut | prf | aor | inj | cnd | ben),(para | atma | pass))> <!-- tense paradigm has tense and voice -->
<!ELEMENT fut EMPTY> <!-- future -->
<!ELEMENT prf EMPTY> <!-- perfect -->
<!ELEMENT aor (#PCDATA)> <!-- aorist has kind, integer between 1 and 7-->
<!ELEMENT inj (#PCDATA)> <!-- injunctive (aorist without augment) had kind -->
<!ELEMENT cnd EMPTY> <!-- conditional -->
<!ELEMENT ben EMPTY> <!-- benedictive -->
<!ELEMENT pef (para | atma)> <!-- perif future -->
<!ELEMENT no (ppp | ppa | ppr | pprp | ppft | pfut | pfutp)> <!-- nominal form is one among kridanta formation schemes -->
<!ELEMENT ppp EMPTY> <!-- passive past participle -->
<!ELEMENT ppa EMPTY> <!-- active past participle -->
<!ELEMENT ppr (para | atma)> <!-- present participle has pade -->
<!ATTLIST ppr gn CDATA #IMPLIED> <!-- present system has opt gana attribute -->
<!ELEMENT pprp EMPTY> <!-- passive present participle -->
<!ELEMENT ppft (para | atma)> <!-- perfect participle has pade -->
<!ELEMENT pfut (para | atma)> <!-- future participle has pade -->
<!ELEMENT pfutp (gya | iya | tav)> <!-- passive future participle has geruntive formation scheme -->
<!ELEMENT gya EMPTY> <!-- gerundive in ya -->
<!ELEMENT iya EMPTY> <!-- gerundive in Iya -->
<!ELEMENT tav EMPTY> <!-- gerundive in tavya -->
<!ELEMENT iv (inf | abs | per)> <!-- invariable verbal form -->
<!ELEMENT inf EMPTY> <!-- infinitive -->
<!ELEMENT abs EMPTY> <!-- absolutive in ya -->
<!ELEMENT per EMPTY> <!-- periphrastic perfect -->
This diff is collapsed.
This diff is collapsed.
ati = ati
aDi = aDi
aDyava = aDi | ava
aDyA = aDi | A
anu = anu
anuni = anu | ni
anuparA = anu | parA
anupra = anu | pra
anuvi = anu | vi
anuvyava = anu | vi | ava
anusam = anu | sam
antar = antar
anvA = anu | A
apa = apa
apA = apa | A
aBi = aBi
aBini = aBi | ni
aBipra = aBi | pra
aBivi = aBi | vi
aBivyA = aBi | vi | A
aBisam = aBi | sam
aByanu = aBi | anu
aByava = aBi | ava
aByA = aBi | A
aByut = aBi | ut
aByupa = aBi | upa
aByupA = aBi | upa | A
alam = alam
ava = ava
A = A
Apa = A | apa
Apra = A | pra
Avis = Avis
ut = ut
utpra = ut | pra
udA = ut | A
upa = upa
upani = upa | ni
upasam = upa | sam
upA = upa | A
upAti = upa | ati
upADi = upa | aDi
upot = upa | ut
tiras = tiras
ni = ni
nirava = nis | ava
nirA = nis | A
nis = nis
parA = parA
pari = pari
parini = pari | ni
parinis = pari | nis
parisam = pari | sam
paryava = pari | ava
paryA = pari | A
paryut = pari | ut
paryupa = pari | upa
puras = puras
pra = pra
praRi = pra | ni
prati = prati
pratini = prati | ni
pratipra = prati | pra
prativi = prati | vi
pratisam = prati | sam
pratyapa = prati | apa
pratyaBi = prati | aBi
pratyava = prati | ava
pratyA = prati | A
pratyut = prati | ut
pratyudA = prati | ut | A
pravi = pra | vi
pravyA = pra | vi | A
prasam = pra | sam
prA = pra | A
prot = pra | ut
bahis = bahis
vi = vi
vini = vi | ni
vinis = vi | nis
viparA = vi | parA
vipari = vi | pari
vipra = vi | pra
viprati = vi | prati
visam = vi | sam
vyati = vi | ati
vyapa = vi | apa
vyapA = vi | apa | A
vyaBi = vi | aBi
vyava = vi | ava
vyA = vi | A
vyut = vi | ut
saMvi = sam | vi
saMvyava = sam | vi | ava
sanni = sam | ni
sam = sam
samanu = sam | anu
samaBi = sam | aBi
samaBivi = sam | aBi | vi
samaBivyA = sam | aBi | vi | A
samalam = sam | alam
samava = sam | ava
samA = sam | A
samut = sam | ut
samudA = sam | ut | A
samudvi = sam | ut | vi
samupa = sam | upa
sampra = sam | pra
samprati = sam | prati
sampravi = sam | pra | vi
This diff is collapsed.
This diff is collapsed.
<!-- DTD for Sanskrit morphology Author Gerard.Huet@inria.fr -->
<!-- Free format for XML linguistic data interchange, no copyright -->
<!-- Version history
Version 0.1 Date: Aug 15 2003
Version 1.1 Date: Dec 05 2005
Version 1.2 Date: Aug 21 2006
Version 1.3 Date: Feb 19 2008
Version 1.4 Date: Jul 23 2008 - indeclinable forms more informative
Version 1.5 Date: Aug 16 2008 - conditional added
Version 1.6 Date: Dec 26 2008 - injunctive added
Version 1.7 Date: Fev 26 2009 - benedictive added
Version 2.1 Date: Dec 16 2010 - ga.na added, parameterized for SL
Version 2.2 Date: Dec 18 2010 - validated data in SL transliteration
Version 2.3 Date: Dec 20 2010 - renamed SL_skt_morph.dtd
Version 2.4 Date: Jun 05 2012 - added tag avya for avyayiibhaava ifc
Version 2.5 Date: Nov 05 2012 - perif future has voice, gana optional attr
Version 3.1 Date: Nov 22 2013 - proper kridanta structure for participles
Version 3.2 Date: Dec 23 2014 - fix gn attribute of prs consistent with DTD
Version 3.3 Date: Jun 08 2015 - tasil indeclinable taddhitas added
-->
<!-- Transliteration of forms according to Sanskrit Library scheme SL1:
a A i I u U f F x e E o O M ~ H
k K g G N c C j J Y w W q Q R t T d D n p P b B m y r l v S z s h
The generating stem is a form optionally suffixed by a homonymy index #n,
it indexes an entry in the Sanskrit Heritage dictionary.
-->
<!ELEMENT forms (f | pv)*> <!-- list of all inflected forms -->
<!ELEMENT f ((iic | iiv | uf | na | v | pa | ab | iip | vu | avya)*,s)> <!-- inflected form entry -->
<!ATTLIST f form CDATA #REQUIRED>
<!ELEMENT s EMPTY> <!-- lexicon stem or root generating the form -->
<!ATTLIST s stem CDATA #REQUIRED>
<!ELEMENT pv EMPTY> <!-- preverb sequence -->
<!ATTLIST pv form CDATA #REQUIRED>
<!-- gender -->
<!ELEMENT mas EMPTY> <!-- masculine -->
<!ELEMENT neu EMPTY> <!-- neuter -->
<!ELEMENT fem EMPTY> <!-- feminine -->
<!ELEMENT dei EMPTY> <!-- deictic or numeral -->
<!-- number -->
<!ELEMENT sg EMPTY> <!-- singular -->
<!ELEMENT du EMPTY> <!-- dual -->
<!ELEMENT pl EMPTY> <!-- plural -->
<!-- person -->
<!ELEMENT fst EMPTY> <!-- 1 -->
<!ELEMENT snd EMPTY> <!-- 2 -->
<!ELEMENT trd EMPTY> <!-- 3 -->
<!-- case -->
<!ELEMENT nom EMPTY>
<!ELEMENT voc EMPTY>
<!ELEMENT acc EMPTY>
<!ELEMENT ins EMPTY>
<!ELEMENT dat EMPTY>
<!ELEMENT abl EMPTY>
<!ELEMENT gen EMPTY>
<!ELEMENT loc EMPTY>
<!ELEMENT iic EMPTY> <!-- beginning of compound -->
<!ELEMENT iiv EMPTY> <!-- before auxiliary verb -->
<!ELEMENT iip (cj,no)> <!-- beginning of compound from participle -->
<!ELEMENT uf (ind | interj | parti | prep | conj | tasil)> <!-- indeclinable form -->
<!ELEMENT ind EMPTY> <!-- indeclinable - adverb -->
<!ELEMENT avya EMPTY> <!-- right component of avyayiibhaava -->
<!ELEMENT interj EMPTY> <!-- indeclinable - interjection -->
<!ELEMENT parti EMPTY> <!-- indeclinable - particle -->
<!ELEMENT prep EMPTY> <!-- indeclinable - preposition -->
<!ELEMENT conj EMPTY> <!-- indeclinable - conjunction -->
<!ELEMENT tasil EMPTY> <!-- indeclinable - adverbs of manner in -tas -->
<!ELEMENT pa (na,kr)> <!-- participial forms have nominal declension parameters and kridanta generator -->
<!ELEMENT kr (vb)> <!-- kridanta generator has verbal structure -->
<!ELEMENT ab (cj)> <!-- abs in tvaa with conjugation -->
<!ELEMENT vb (cj,no)> <!-- verbal has conjugation and nominal -->
<!ELEMENT vu (cj,iv)> <!-- indeclinable verbal form -->
<!ELEMENT na ((nom | voc | acc | ins | dat | abl | gen | loc),
(sg | du | pl),
(mas | neu | fem | dei))> <!-- noun/adjective with case, number, gender -->
<!ELEMENT np ((sg | du | pl),
(fst | snd | trd))> <!-- number, person -->
<!ELEMENT v (cj,sys,np)> <!-- finite root form has conjugation, system, number and person -->
<!ELEMENT cj (prim | ca | int | des)> <!-- conjugation primary or secondary -->
<!ELEMENT prim EMPTY> <!-- primary -->
<!ELEMENT ca EMPTY> <!-- causative -->
<!ELEMENT int EMPTY> <!-- intensive -->
<!ELEMENT des EMPTY> <!-- desiderative -->
<!ELEMENT sys (prs | pas | tp | pef)> <!-- system is present system, passive system, tense paradigm or periphratic perfect -->
<!ELEMENT prs (md, (para | atma))> <!-- mode and pade -->
<!ATTLIST prs gn CDATA #IMPLIED> <!-- present system has opt gana attribute -->
<!ELEMENT gn (#PCDATA)> <!-- gana is integer between 1 and 11 (denominatives) -->
<!ELEMENT md (pr | ip | op | im)> <!-- mode is present, imperative, optative or imperfect -->
<!ELEMENT pr EMPTY> <!-- present -->
<!ELEMENT ip EMPTY> <!-- imperative -->
<!ELEMENT op EMPTY> <!-- optative -->
<!ELEMENT im EMPTY> <!-- imperfect -->
<!ELEMENT para EMPTY> <!-- parasmaipade -->
<!ELEMENT atma EMPTY> <!-- atmanepade -->
<!ELEMENT pass EMPTY> <!-- passive voice -->
<!ELEMENT pas (md)> <!-- passive system has mode-->
<!ELEMENT tp ((fut | prf | aor | inj | cnd | ben),(para | atma | pass))> <!-- tense paradigm has tense and voice -->
<!ELEMENT fut EMPTY> <!-- future -->
<!ELEMENT prf EMPTY> <!-- perfect -->
<!ELEMENT aor (#PCDATA)> <!-- aorist has kind, integer between 1 and 7-->
<!ELEMENT inj (#PCDATA)> <!-- injunctive (aorist without augment) had kind -->
<!ELEMENT cnd EMPTY> <!-- conditional -->
<!ELEMENT ben EMPTY> <!-- benedictive -->
<!ELEMENT pef (para | atma)> <!-- perif future -->
<!ELEMENT no (ppp | ppa | ppr | pprp | ppft | pfut | pfutp)> <!-- nominal form is one among kridanta formation schemes -->
<!ELEMENT ppp EMPTY> <!-- passive past participle -->
<!ELEMENT ppa EMPTY> <!-- active past participle -->
<!ELEMENT ppr (para | atma)> <!-- present participle has pade -->
<!ATTLIST ppr gn CDATA #IMPLIED> <!-- present system has opt gana attribute -->
<!ELEMENT pprp EMPTY> <!-- passive present participle -->
<!ELEMENT ppft (para | atma)> <!-- perfect participle has pade -->
<!ELEMENT pfut (para | atma)> <!-- future participle has pade -->
<!ELEMENT pfutp (gya | iya | tav)> <!-- passive future participle has geruntive formation scheme -->
<!ELEMENT gya EMPTY> <!-- gerundive in ya -->
<!ELEMENT iya EMPTY> <!-- gerundive in Iya -->
<!ELEMENT tav EMPTY> <!-- gerundive in tavya -->
<!ELEMENT iv (inf | abs | per)> <!-- invariable verbal form -->
<!ELEMENT inf EMPTY> <!-- infinitive -->
<!ELEMENT abs EMPTY> <!-- absolutive in ya -->
<!ELEMENT per EMPTY> <!-- periphrastic perfect -->
This diff is collapsed.
This diff is collapsed.
<!-- DTD for Sanskrit morphology Author Gerard.Huet@inria.fr -->
<!-- Free format for XML linguistic data interchange, no copyright -->
<!-- Version history
Version 0.1 Date: Aug 15 2003
Version 1.1 Date: Dec 05 2005
Version 1.2 Date: Aug 21 2006